Výstava fotek Miroslava Pawelka a beseda primářky oddělení neonatologie MUDr. Hany Wiedermannové

 

Dne 11. března 2020 proběhla pod křídly nově založeného nadačního fondu velmi zajímavá výstava fotek, které vznikaly v průběhu dvou let. Autorem fotografií byl pan Miroslav Pawelek, který zachytil každodenní boj o život nedonošených dětí v nemocničním prostředí. Příjemný podvečer v kavárně Pant byl zakončen besedou na téma Miminka do dlaně, kterou vedla paní primářka MUDr. Hana Wiedermannová. Výstavu navštívily také nedonošené děti a poděkovaly za svůj život předáním kytice paní primářce.

Polanský charitativní běh.... Každý je jednou na startu..

Jednou z nejvíce úspěšných akcí tohoto roku pro nadační fond byl Polanský charitativní běh, který pro nedonošené děti již čtvrtým rokem organizuje Asociace turistického oddílu mládeže, TOM Polanského běhu a turistiky. Do tohoto projektu se nadační fond rovněž zapojili a pomohl s organizací této sportovní události.

Původní dubnový termín byl zrušen kvůli vládním omezením. Akce proběhla v náhradním termínu a to 12. září 2020 v Polance nad Odrou.

Všichni příznivci sportu i nedonošených dětí mohli absolvovat dle své fyzické kondice trasy 2,7 km nebo 10 km. Nově vznikla také kategorie Nordic walking pro neběžce, kteří měli také chuť podpořit dobrou věc. Malé děti pak dle věku vyběhly na trať dlouho 400 či 800 metrů. Díky účasti 517 nadšenců se podařilo vybrat pro nadační fond krásných 70.000 Kč.

Světový den nedonošených dětí


Nadační fond oslavil spolu se svými malými „kulíšky“ světový den nedonošených dětí, který si společnost připomíná dne 17. listopadu. Právě v tento den jsme oficiálně zahájili pomoc také rodinám s nedonošenými dětmi a nejen Oddělení neonatologie FN Ostrava. Naše finanční pomoc podporuje maminky při zapůjčení odsávaček mateřského mléka a dětský vah, protože každý gram nedonošeného miminka navíc je pro něj velký pokrok. Jako další benefit, který od listopadu mohly čerpat maminky dvojčat a vícerčat, je příspěvek na zápůjčku druhého monitoru dechu.

Náš tým navštívil v rámci tohoto dne samozřejmě samotné oddělení neonatologie, aby předal miminkám na oddělení body, které jim věnovali již větší kulíšci, kteří mají své období boje o život již za sebou... My jsme připojili za náš nadační fond také zavinovačky, čepičky a jiné oblečení, které zůstane na oddělení, aby to našim malým miminkům slušelo.

Kulíškovy první Vánoce

Na oddělení neonatologie přispěl nadační fond i ve vánočním čase k radostné atmosféře. Zakladatelky fondu již v adventním čase uspořádaly sbírku na speciální zavinovačky pro miminka. Každému dítěti je nejlépe u své maminky a kulíškům obzvlášť. Jejich teplo a vůně jim přináší pocit bezpečí a lásky. Ale i maminky potřebují občas odpočinek a na JIP nemohou být u miminka 24 hodin denně, proto vznikly speciální outlastové zavinovačky a deky, které mají díky svým vynikajícím termoregulačním vlastnostem „nahradit“ (alespoň částečně) teplo a bezpečí maminčiny náruče.

Pro miminka, která musela být během Vánoc v nemocnici, přinesl Kulíšek krásná „první sváteční bodyčka“, ať si je maminky mohou na jejich první svátky hezky obléct a pro vzpomínku se vyfotit.